Tissot PRX T-Classic Powermatic 80 Green Dial Automatic T137.207.11.091.00 100M Unisex Watch
R12720,00
Features:
316L Stainless Steel Case
Stainless Steel Bracelet
Automatic Movement
Caliber: Powermatic 80
23 Jewels
Sapphire Crystal With Antireflective Coating
Green Dial
Analog Display
Power Reserve Up To 80 Hours
Interchangeable Quick Release Bracelet
Luminous Hands And Markers
Date Display
See Through Case Back
Deployment Clasp
100m Water Resistance
Approximate Case Diameter: 35mm
Approximate Case Thickness: 10.9mm
Approximate Lug Width : 11mm
In stock (can be backordered)
Add to Cart
R12720,00
Free local shipping on all orders over R1500
Guaranteed Safe Checkout
Watches size guide
Men's clothing size guide
1. Measure your chest
2. Measure your waist
Chest Waist Length
XS 33-35 28-30 32
S 35-37 30-32 32
M 37-39 31.5-33.5 34
L 40-42 34.5-36.5 34
XL 43-45 37.5-40 36
XXL 46-49 41-44 36
Features:
316L Stainless Steel Case
Stainless Steel Bracelet
Automatic Movement
Caliber: Powermatic 80
23 Jewels
Green Dial
Analog Display
Power Reserve Up To 80 Hours
Luminous Hands And Markers
Date Display
See Through Case Back
Deployment Clasp
100m Water Resistance
Approximate Lug Width : 11mm