Tissot Chrono XL Classic Quartz T116.617.22.091.00 T1166172209100 100M Men’s Watch
R7760,00
Only 1 left in stock (can be backordered)
Add to Cart
R7760,00
Free local shipping on all orders over R1500
Guaranteed Safe Checkout
Watches size guide
Men's clothing size guide
1. Measure your chest
2. Measure your waist
Chest Waist Length
XS 33-35 28-30 32
S 35-37 30-32 32
M 37-39 31.5-33.5 34
L 40-42 34.5-36.5 34
XL 43-45 37.5-40 36
XXL 46-49 41-44 36
Features: Gold Tone Stainless Steel Case Stainless Steel Bracelet Quartz Movement Caliber: ETA G10.212 Sapphire Crystal Green Dial Analog Display Chronograph Function Luminous Hands And Markers Date Display Solid Case Back Deployment Clasp 100M Water Resistance Approximate Case Diameter: 45mm Approximate Case Thickness: 11mm Approximate Lug Width: 22mm