Original price was: R40800,00.Current price is: R29431,00.
-28%
Features:
Stainless Steel Case
Textile Strap
Automatic Movement
Caliber: 733-1
26 Jewels
Sapphire Crystal With Anti-Reflective Coating
Blue Dial
Analog Display
Power Reserve Upto 41 Hours
Frequency: 28800 Bph
Luminous Hands And Markers
Date Display
Unidirectional Rotating Bezel
Screwed Case Back
Buckle Clasp
100M Water Resistance
Approximate Case Diameter: 38.00 mm
Approximate Case Thickness: 12.60 mm
Approximate Lug Width: 19.00 mm
In stock (can be backordered)
Add to Cart
R40800,00 Original price was: R40800,00.R29431,00Current price is: R29431,00.
Free local shipping on all orders over R1500
Guaranteed Safe Checkout
Watches size guide
Men's clothing size guide
1. Measure your chest
2. Measure your waist
Chest Waist Length
XS 33-35 28-30 32
S 35-37 30-32 32
M 37-39 31.5-33.5 34
L 40-42 34.5-36.5 34
XL 43-45 37.5-40 36
XXL 46-49 41-44 36
Features:
Stainless Steel Case
Textile Strap
Automatic Movement
Caliber: 733-1
26 Jewels
Blue Dial
Analog Display
Power Reserve Upto 41 Hours
Frequency: 28800 Bph
Luminous Hands And Markers
Date Display
Unidirectional Rotating Bezel
Screwed Case Back
Buckle Clasp
100M Water Resistance