GIZZU HERO MAX 1024WH/1000W UPS Power Station
Original price was: R8999,00.Current price is: R8136,70.
-10%
Only 1 left in stock
Add to Cart
R8999,00 Original price was: R8999,00.R8136,70Current price is: R8136,70.
Free local shipping on all orders over R1500
Guaranteed Safe Checkout
Watches size guide
Men's clothing size guide
1. Measure your chest
2. Measure your waist
Chest Waist Length
XS 33-35 28-30 32
S 35-37 30-32 32
M 37-39 31.5-33.5 34
L 40-42 34.5-36.5 34
XL 43-45 37.5-40 36
XXL 46-49 41-44 36
The Gizzu Hero Max UPS Power Station features two 220V AC plugs, two USB ports, two Type-C ports, a car socket port and an XT60 port. These ensure that you can charge or power multiple devices simultaneously. Pure sine wave technology and the ability to function like a UPS ensures that the Gizzu Hero Max seamlessly switches over to battery power during loadshedding, or a power outage, resulting in zero downtime for your connected essential devices.
Please note:
The total power consumption for all connected appliances must be less than 1200W prior to connecting the device to the AC port. If the power requirement draw exceeds 1200W, the wattage overdraw protection will provide up to 10 seconds of runtime before the unit shuts itself down.
FEATURES:
  • Ideal to keep most large household appliances and power tools running during loadshedding.
  • Features UPS functionality with 10ms switchover
  • Recharge the battery from 0% to 100% within 1.3 hours
  • Features 8 outlets – 2x 220V South African plugs, 1x Type-C PD30W ports, 1x Type-C PD100W port, 3x USB ports, 1x car socket port and 1x XT60 port.
  • Multiple input charging options – recharge from your car, solar panel or from wall sockets.
  • Battery management system proactively monitors and protects the battery.
  • Intelligent safety features like over-charge, over-discharge and short circuit protection.
SPECIFICATIONS:
  • AC Input: 220-240V/50Hz 1000W Max (1.3hrs)
  • XT60: 11.5V-50V/8A 200W Max (4.8hrs)
  • Internal Battery Type: Lithium Iron Phosphate (LiFePO4)
  • Battery Capacity: 1024Wh
  • Inverter: Pure Sine Wave
  • LED Torch: 1W/4000k
  • AC Output: 2x 220-240V/50Hz 1200W Rated
  • DC Outputs:
  • 1x Type-C 30W PD Ports (5V-3A, 9V-2.22A, 12V/1.67A) (5V-3A, 9V-3A, 12V-2.5A)
  • 1x Type-C 100W PD Port (5V/9V/12V/15V-3A, 20V-5A)
  • 2x USB-A 18W QC3.0 Ports
  • 1x Car Socket Port (12V/10A)
  • 1x XT60 Port (12V/25A)
  • Battery Management System: Yes
  • UPS Mode (Switchover Time): 10ms
  • Lifespan: 3500 cycles to 80%
  • Product Dimensions: 32.9 x 20 x 26.9 cm
  • Product Weight: 11500g
ESTIMATED RUNTIME (WITH A SINGLE DEVICE):
  • 55″ LED TV (140W): 6.3 hrs
  • Desktop PC (300W): 2.9 hrs
  • Double-Door Fridge (780W): 1.1 hrs
  • Microwave (800W): 1.1 hrs
  • Electric Drill (850W): 1.0 hr
  • Washing Machine (850W): 1.0 hr
  • 42″ LED TV (100W): 8.9 hrs
  • Single Fridge (400W): 2.2 hrs